Értesítések

  • Teherbringák városszerte
    2024. márc. 29.

    A triciklis postástól a messenger boyon át a Davaj áruszállítóig

    A városok mindennapi életéhez mindig is hozzátartozott, hogy az ott élők kisebb-nagyobb dolgokat, például iratokat, csomagokat, termékeket és – a telekommunikáció megjelenése előtt – információt: leveleket, képeslapokat küldözgettek egymásnak. A 19. század végén megjelenő kerékpár azonnal hatékony eszközévé vált a city-logisztikának, mert gyors kézbesítést, a célpontok rugalmas felfűzését tette lehetővé. A küldemények többsége általában belefért egy borítékba, kisebb dobozba vagy táskába, de ha mégsem, akkor a mázsányi súlyt is elszállítani képes teherbicikli jelentette a megoldást.

    Bővebben →

  • Fotózni a fotózás kedvéért
    2024. márc. 22.

    Egy hobbifotós mindennapjai Angyalföldtől Újlipótvárosig

    Kistisztviselőként dolgozott, a családjának és a munkájának élt, egyetlen szenvedélye a fotózás volt. Bárhová ment, mindig magával vitte a Weltaflex, Kodak Retina, a Zorkij C, vagy éppen a Zenit márkájú gépét. Több tízezer fotót készített, sokat a XIII. kerületben, ahol több mint nyolc évtizedig élt. Obetkó Miklós csöndes, szerény ember volt, keveset mesélt magáról, a hadifogságban töltött éveket sem említette soha. Múltjának mozaikkockáit a hagyatékban maradt dokumentumokból és fényképekből próbálja fia kerek egésszé rendezni. A fotóit is ő tette közzé. A Fortepanon az ötvenes évek közepétől három évtizeden át tartó időszakból láthatunk több, mint félezer képet.

    Bővebben →

  • Elszaporodott vitrintöltelékek
    2024. márc. 15.

    Dísztárgyak vagy porfogók a jó ízlés határán

    Tudták, hogy csakis az aktuális életmódnak megfelelő, a jelen viszonyait visszatükröző tárgyakkal szabad díszíteni a lakásunkat? Minden szépnek és értékesnek hitt kiegészítő, amivel az elődeink otthonossá próbálták tenni a szobáikat, valójában elavult és rémes volt – legalábbis ez derül ki a lakberendezési könyvek és újságok nagy részéből. Amelyek azután, a legújabb trendekkel együtt ugyancsak eltűntek a süllyesztőben…

    Bővebben →

  • Láthatatlan fényképek
    2024. márc. 8.

    Kulcsszó nélküli, rejtőzködő Fortepan fotók

    A majd’ 200 ezer Fortepan fénykép közül 35 ezer olyan van, amelyet egy kulcsszó sem ír le, ezért nehéz a képrengetegben rájuk lelni. A Fortepannál természetesen a kulcsszavazás is közösségi alapon működik. Kedvcsinálónak mutatunk néhány példát arra, hogy milyen remek fotók nem kereshetők még az oldalon, hátha önnek is kedve támad közös XX. századi vizuális emlékezetünk hozzáférhetőségében segíteni egy csokor Fortepan fénykép kulcsszavazásával!

    Bővebben →

Új sorozat

Egy pesti polgár képei

Az itt látható közel ezer fotó szerzője Bor Dezső fővárosi tisztviselő, a Székesfővárosi Zenekar alapító karnagya. A szerző amatőr fotósként követte kamerájával a városi középosztály klasszikus élethelyzeteit és helyszíneit. Fotóin a 20-as, 30-as évek hétköznapi életének jellemző pillanatait láthatjuk: nagy havazásokat, társasági sportokat, a Tabán bontását, a Nemzetközi Vásár pavilonjait, cserkészeket a gödöllői jamboreen, dunai evezősversenyt, fakitermelőket és kőfaragókat, utcai festőket és vásározókat. Jól komponált fotói egy képzett, a korszak fotós magazinjaiból tájékozódó szerzőről vallanak. Bor Dezső felvidéki, ausztriai utazásokon, hazai kirándulásokon és budapesti sétákon, vagy a családi körben készült fényképei a két háború közötti polgári világ és világkép harmonikus, humánus, élettel teli lenyomatai.
1900

A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le.

Kossuth-díja volt, jogosítványa nem. Szeretett vonatozni, így több ideje maradt olvasni. Fodor András költő, esszéíró élete végéig naplót is írt, fényképeket is készített. A Fortepan gyűjteményébe került felvételein főként családtagjai, barátai bukkannak fel, valamint egy kor (ez esetben a hatvanas évek) fura rekvizitumai. Fotográfiái nem művészi alkotások, de tökéletes lenyomatai a művészvilág egy szeletének, az elegáns balatoni nyaraknak, és még az is kiderül belőlük, hogy prímán megfér egymás mellett egy Trabant és egy Triumph. Pedig az egyik autó… Falusi keresztelőtől a fecskenadrágos Lator Lászlóig – Fodor András Kossuth-díjas költő fényképei a ’60-as évekből appeared first on Heti Fortepan.

Heti Fortepan blog

Magyarul hetente, angolul ritkábban frissülő blogunkon a Fortepanra felkerülő fényképek és adományozóik háttértörténetét dolgozzuk fel gazdagon illusztrált írásokban. A Heti Fortepan Blog a Capa Központ támogatásával és együttműködésével készül. Minden cikkünk CC licensz alatt újraközölhető.

Korábbi feltöltések

Két-három havonta frissítjük oldalunkat kb. 2-3000 képpel, amelyekben gyakran sok adományozó családi fotói keverednek, de előfordul, hogy egy szerző vagy egy cég fotódokumentációja kerül fel egyben az oldalra.

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.